• XXVI Ogólnopolski Festiwal Twórczości Religijnej FERA

          • W niedzielę 20 listopada w Iłowie - Osadzie odbył się XXVI Ogólnopolski Festiwal Twórczości Religijnej FERA 2022. Nie zabrakło wykonawców w każdej kategorii: recytacji, wokalistów, scholi, chórów i zespołów. Odbyło się również rozstrzygnięcie konkursu plastycznego i fotograficznego.

            Uczennica Natalia Pawelska zajęła 1 miejsce w kategorii solistów w klasach IV-VI, którą przygotowała DoReMiFa Szkoła Muzyki.

            Gratulacje

            Natalia 🥇🎼🎤

            Uczennica Lena Karpińska zajęła 1 miejsce w kategorii recytacja klas VII-VIII i 2 miejsce w kategorii fotografia klas VII-VIII.

            Gratulacje

            Lena 🥇🥈📸

            Życzymy dalszych sukcesów!!

          • Strefa Kibica

          • Planowany był Bieg Niepodległości. Medale przygotowane – zaprojektowane i wydrukowane drukarką 3D (zakup w ramach programu Laboratoria Przyszłości) przez nauczyciela informatyki p. Waldemara Klemensa z okazji tego dnia. Niestety, aura pokrzyżowała nam plany… Dzień ten nie upłynął jednak w naszej szkole pod znakiem nudy. Okrzyknięty został ,, Strefą Kibica”. Nie tylko ze względu na nasze rozgrywki ale i Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Katarze, gdzie kibicujemy naszej reprezentacji. Uczniowie wzięli udział w rozgrywkach rzutu piłki do celu i w rozgrywkach w tenisa stołowego. Głównym celem było zachęcenie dzieci i młodzieży do aktywności ruchowej oraz wspólnej integracji, kształtowanie zachowań prozdrowotnych, nabywanie wiary we własne siły i możliwości oraz wzbogacenie przeżyć poprzez szlachetne współzawodnictwo. Emocje były ogromne, tym bardziej, że to pierwsze zmagania naszych najmłodszych z oddziału przedszkolnego w tego typu rozgrywkach. Nie liczyła się wygrana, tylko zdrowa rywalizacja. Głównym mottem tej rywalizacji było przestrzeganie zasady Fair Play!!! Na koniec turnieju na każdego czekała gorąca kiełbaska z grilla.

            Uczniom naszej szkoły już od rana udzielały się emocje związane z rozgrywkami - wspierali ,,naszych” poprzez biało-czerwone stroje i inne gadżety związane z kibicowaniem. Trzymamy kciuki za naszą drużynę, a wszystkim życzymy niezapomnianych wrażeń w czasie trwania mistrzostw! Naszej reprezentacji samych wygranych!!! Zawody zorganizował nauczyciel wychowania fizycznego p. Radosław Fryza.

          • Żywa lekcja historii

          • Wczoraj naszą szkołę odwiedzili " ludzie miecza".

            Nasi uczniowie mieli okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii. Zostali zapoznani z życiem i kulturą w średniowieczu. Obejrzeli między innymi ciekawą ekspozycję ekwipunku i uzbrojenia rycerzy średniowiecznych, uczestniczyli też w pasowaniu na rycerza. Największym zainteresowaniem cieszyły się dyby. Uczniowie mogli osobiście poznać i doświadczyć działania tego wynalazku.

            To była ciekawa lekcja.

          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

          • „Młody człowieku! To nie zabawa-masz prawo wiedzieć, jakie masz prawa”.

            20 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Konwencja Praw Dziecka to międzynarodowa konwencja przyjęta przez ONZ 20 listopada 1989 r.  Celem konwencji jest poprawa losu dzieci na całym świecie oraz zapewnienie im przez państwa dobrej opieki i wychowania. Niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia  przysługują takie same prawa – prawa dziecka.

            Polska była  inicjatorem powstania Konwencji o Prawach Dziecka, gdyż przedłożyła Komisji Praw Człowieka ONZ jej pierwszy projekt. Konwencja jest najbardziej rozpowszechnionym dokumentem dotyczącym praw człowieka – przyjęły ją prawie wszystkie państwa na świecie.

            Działania Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w naszej szkole:

            * wykonanie plakatu ilustrującego prawa dziecka;

            * przeprowadzenie zajęć przybliżających rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka
               (zajęcia z wychowawcą oraz WOS) na których zapoznano uczniów z ich prawami;

            * wykonanie gazetek klasowych – „Prawa Dziecka”

            *  wykonanie kolorowanek z prawami dzieci; przyporządkowanie praw do ilustracji;

            * uczniowie klas 4-8 poznali prawa dziecka oraz przedstawili poznane prawa w formie  prac
                plastycznych

             

            Organizacją Dnia Praw Dziecka zajęła się L. Skolmowska.

          • Festiwal Piosenki Zuchowej, Harcerskiej, Turystycznej i Ekologicznej

          • W dniu dzisiejszym odbył się kolejny Festiwal Piosenki Zuchowej, Harcerskiej, Turystycznej i Ekologicznej w Morągu, w którym nasza 34DH Zielone Szeregi wzięła udział. Drużyna wystąpiła w składzie: Lena Drankowska, Weronika Klejnowska, Lena Gołębiewska, Natalia Pawelska, Lena Karpińska i Oliwia Soszyńska. Natalka dodatkowo wystąpiła w kategorii solistów. Uroczystego otwarcia Festiwalu dokonał Komendant Hufca ZHP Morąg witając uczestników festiwalu i zaproszonych gości. Atmosfera, jak zwykle na tego typu harcerskich imprezach, była pełna emocji, dobrej zabawy, wspaniałych dźwięków gitar i głosów utalentowanych młodych ludzi. Wśród nich również naszych wspaniałych harcerzy. Druhenki wykonały swoje utwory na wysokim poziomie, byłyście najlepsze. Natalka wyśpiewała główną nagrodę Grand Prix. Do festiwalu Natalię przygotowała Do Re Mi Fa - Szkoła Muzyki Marty Wiadrowskiej Marta Wiadrowska. 🎤🥰Wielkie brawa dla całej drużyny, która wystąpiła w znacznie „okrojonym” składzie.🎤🥰 Spędziliśmy wyjątkowy dzień. 🎤❄️🍀Wyjątkowy, również dzięki naszym zaprzyjaźnionym drużynom z Hufca Lidzbark: DH Płomienie i DH Wataha. Dziękujemy burmistrzowi Burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek Maciejowi Sitarkowi Maciej Sitarek za pomoc w organizacji transportu. 🍀Przesyłamy harcerskie pozdrowienia. Czuwaj!

          • 10 października podczas części artystycznej z okazji Święta Niepodległości zostały wręczone nagrody w konkursie:

          •  

            - religijnym ,,Tajemnice różańca w obrazie"

            I miejsce - Joanna Pingot

            II miejsce- Eliza Wileńska

            III miejsce - Mikołaj Pingot

            Wyróżnienia: Antonina Pawelska i Maja Wileńska;

            - plastycznym "Jesienny pejzaż"

            dwa równorzędne I miejsca: Laura Rynkowska i Marcel Kowalski;

            - plastycznym "Orzeł Biały"

            I miejsce - Amelia Rogozińska

            II miejsce - Helena Pezler

            III miejsce - Nikola Urbańska;

            - za akcje "Dzień Krajobrazu"

            I miejsce - Weronika Ziółkowska

            II miejsce - Zofia Pezler i Czesław Jaskólski

            III miejsce - Marta Dembek i Anna Ptaszyńska;

            Gratulujemy wszystkim laureatom i zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w następnych konkursach!

          • Biwak Niepodległościowy

          • Nasza drużyna harcerska rozpoczęła obchody Odzyskania Niepodległości już w czwartkowe przedpołudnie, uczestnicząc w szkolnej akademii.

            Po szkolnych uroczystościach druhny i druhowie 34 DH Zielone Szeregi nie odpoczywali długo. Po lekcjach szybkie pakowanie plecaka, aby o godzinie 19.15 stawić się w siedzibie Hufca ZHP w Lidzbarku, gdzie rozpoczynał się biwak niepodległościowy.

            Biwak rozpoczął się od zadań i zajęć programowych z technik harcerskich. Były pląsy, gry i zabawy. Drużynowa przygotowała niespodziankę dla druhenek, które 10 listopada obchodziły imieniny Dziewczynki jeszcze raz wszystkiego najlepszego Był tort i pizza. Jednak głównym punktem wieczoru było świeczkowisko niepodległościowe, w trakcie którego wysłuchaliśmy gawędy o ideałach, patriotyzmie i naszej roli w kultywowaniu pamięci o wydarzeniach z przeszłości. Gawęda przeplatana była pieśniami patriotycznymi i harcerskimi.

            Biwak był szczególny dla naszych harcerzy nie tylko ze względu na jego tematykę i podniosły charakter. Dla naszych najmłodszych harcerzy było to pierwsze spotkanie ze środowiskiem harcerskim naszego hufca. Świeczkowisko i spacer na cmentarz o godzinie 23.00 w sposób szczególny zapadnie na pewno w pamięci czterem druhnom naszej drużyny: Lenie Drankowskiej, Weronice Klejnowskiej, Natalii Pawelskiej i Lenie Karpińskiej, od których tego wieczora druhna odebrała przyrzeczenie harcerskie. Od dzisiaj miejsce lilijki na ich mundurze zajął harcerski krzyż.

            ......to była krótka noc

            11 listopada drużyna w godzinach porannych zakończyła obchody rocznicy odzyskania niepodległości uczestnicząc w uroczystej Mszy Świętej za Ojczyznę oraz w złożeniu kwiatów przez władze miasta przy pomniku na ulicy Plac Hallera oraz wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych.

          • Uroczysty apel z okazji obchodów Święta Niepodległości

          • ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

            „Wolność kocham i rozumiem…”

            Kocham Cię, Polsko, za twą przeszłość sławną,

            którą przyniosły miecze Twe waleczne,

            za chrobre dzieje, co minęły dawno,

            lecz będą w pieśni aż po czasy wieczne."

            Tegoroczne obchody Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę uczciliśmy uczestnicząc w uroczystym apelu przygotowanym przez uczniów po kierunkiem p. L. Skolmowskiej, p. M. Kryszkiewicz i p. I. Strungowskiej. Rozpoczął się on od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu narodowego o godzinie 11.11. Wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły, nauczyciele, pracownicy szkoły i zaproszeni goście: hm Daniela Gawińska – Komendant Hufca ZHP w Lidzbarku, dh Aleksandra Trzaskalska, przewodniczący Rady Rodziców Janusz Jurkiewicz, rodzice, dziadkowie i mieszkańcy.

            Artyści zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, poprzez który przenieśli nas w czasy odradzania się polskiej państwowości. Refleksyjne wiersze, wzbogacone śpiewem patriotycznych pieśni przypomniały o bohaterstwie ludzi, dla których wolność i umiłowanie Ojczyzny były wartościami nadrzędnymi i dla których poświęcali swoje życie. Celem apelu było uświadomić gościom, szkolnej społeczności, mieszkańcom jak wielkim skarbem jest WOLNOŚĆ. Być może nie doceniamy jej na co dzień, gdyż przywykliśmy do jej obecności jak do tego, że oddychamy, jednakże utrata swobody byłaby dla nas – Polaków – wielkim dramatem, którzy przeżywali nasi przodkowie przez ponad wiek. Warto zatem pamiętać o ich heroicznej walce oraz determinacji. Dzięki nim nie odebrano nam POLSKOŚCI na zawsze. Możemy dziś mówić w języku ojczystym, decydować o swojej przyszłości, cieszyć się kultywowaniem rodzimych tradycji i spać spokojnie pod pięknym, polskim niebem bez strachu o życie naszych bliskich. WOLNOŚĆ to niezwykły dar. Dbajmy o niego stale, gdyż nigdy nie jest zagwarantowany na zawsze! Bądźmy takimi Polakami, z których ci wielcy i cisi patrioci sprzed lat byliby naprawdę dumni.

            Akademia z okazji Dnia Niepodległości, w przygotowanie której uczniowie włożyli dużo serca i trudu, uświadomiła nam wszystkim zasługi minionych pokoleń oraz ogromny dług wdzięczności jaki jesteśmy im winni za dar niepodległości. Zwróciła ona również uwagę dzieci na potrzebę kultywowania ideałów niepodległościowych, dbania o polską tożsamość narodową, kulturową, obyczaje i tradycje oraz przyczyniła się do kształtowania postaw patriotycznych i obywatelskich.

          • Konkurs "Kto ty jesteś? Polak mały!''

          • 8 listopada uczennice naszej szkoły brały udział w I Gminnym Konkursie Wokalnym ,,Kto ty jesteś? Polak mały!" w Szkole Podstawowej w Dłutowie. Uczennica klasy III Amelia Babska zajęła II miejsce, a Joanna Pingot - uczennica klasy II wyróżnienie. Dziewczynkom gratulujemy sukcesu, a organizatorom dziękujemy.

          • Wycieczka do Torunia

          • 4 listopada uczniowie klas 5-8 wraz z opiekunami wybrali się do Teatru Baj Pomorski w Toruniu na spektakl pod tytułem Kapelusz Pani Wrony. To adaptacja popularnej lektury Danuty Parlak. Mieliśmy kolejną szansę spotkać, usłyszeć i przeżyć literaturę. Po spektaklu udaliśmy się na mały spacer po toruńskiej Starówce, zakupiliśmy toruńskie pierniczki i inne pamiątki z uroczego miasta Kopernika.

            Mamy nadzieję, że ponownie odwiedzimy to miejsce i obejrzymy jeszcze niejedną sztukę teatralną.

            Nasz wyjazd można zdecydowanie uznać za udany.

            Poniżej fotorelacja z wycieczki:

          • Akcja Bezpieczne Kawałki

          • Zróbmy razem coś dobrego!

            Szerzmy wiedzę, która ratuje życie.

            Niech podawanie bezpiecznych kawałków jedzenia, które mają zapobiegać zadławieniu stanie się nawykiem każdej osoby (rodzica, opiekuna, nauczyciela) odpowiedzialnej za karmienie małego dziecka!

            Akcja #AkcjaBezpieczneKawałki jest związana z historią pewnego Mikołaja, chłopca radosnego, który uwielbiał biegać, wspinać się na drzewa. Do czasu, gdy nie zdarzył się wypadek… Trzyletni wówczas Miki zadławił się podczas śniadania, a winowajcą było niepozorne winogrono… Niestety podane w całości bardzo szczelnie wpasowało się w drogi oddechowe.

            Obecnie Mikołaj jest w stanie śpiączki — nie chodzi, nie mówi, nie uśmiecha się.

            Całą historię Mikołaja możecie przeczytać na stronie obudzsiemiki.pl

            ZACHĘCAMY DO UDOSTĘPNIANIA GRAFIKI!

          • Zmiany w rozkładach jazdy autobusów🚌

          • 1. Przyśpieszenie odjazdu z Lidzbarka z godz. 7:00 na godz. 6:50 kursu Lidzbark – Kiełpiny – Wąpiersk – Jeleń – Lidzbark ( 10 minut wcześniej z poszczególnych przystanków)

            2. Zlikwidowanie kursu Lidzbark – Bryńsk odj. z Lidzbarka godz. 6:40

            3. Zlikwidowanie kursu Bryńsk – Lidzbark odj. z Bryńska godz. 6:50

            4. Przyśpieszenie odjazdu z Lidzbarka do Bryńska z godz. 7:35 na godz. 7:20 ( 15 minut wcześniej z poszczególnych przystanków)

            5. Przyśpieszenie odjazdu z Bryńska do Lidzbarka z godz. 7:50 na godz. 7:35 ( 15 minut wcześniej z poszczególnych przystanków).