6 czerwca uczniowie klas 4-8 pod opieką wychowawców: p. Joanny Kraynik - Goślickiej, p. Małgorzaty Kryszkiewicz i p. Waldemara Klemensa uczestniczyli w wycieczce w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.
Wyjechaliśmy autobusem o godzinie szóstej rano sprzed budynku naszej szkoły.
Przygodę w stolicy rozpoczęliśmy od spaceru po Łazienkach Królewskich. Przewodnik oprowadził nas przez wszystkie budowle, m.in. zobaczyliśmy przepiękny pomnik Fryderyka Chopina, Pałac na Wyspie, Starą Oranżerię i Teatr Królewski, Biały Dom, Amfiteatr, Podchorążówkę, a także urokliwe aleje parku i ogrody. Do zdjęć pozowały nam pawie i wiewiórki. Następnie udaliśmy się w kierunku Placu Piłsudskiego, by zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza. Tam płonie wieczny znicz i tu pełni służbę warta honorowa z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.
Kolejnym punktem naszej wycieczki był spacer ulicami Krakowskiego Przedmieścia, od Zamku Królewskiego w kierunku Placu Zamkowego. Podziwialiśmy charakterystyczną i okazałą Kolumnę Zygmunta, Barbakan, mury miejskie, pomnik Małego Powstańca oraz Pałac Prezydencki.
Po przepięknym spacerze mieliśmy okazję zwiedzić Muzeum POLIN. Po hebrajsku i w języku jidysz oznacza ono „Polska”, ale również „tutaj odpoczniesz”. Oba te znaczenia splatają się w legendzie o przybyciu Żydów do Polski. Każdy z nas otrzymał audioprzewodnik i mógł w swoim tempie powędrować przez tysiąc lat historii Żydów polskich. Po drodze czekały na nas opowieści o królach, wynalazkach, myślicielach i przemysłowcach, o żydowskich świętach, obyczajach, religii i kulturze, a także o miłości, przyjaźni, poświęceniu i walce, o życiu znanym z kronik i gazet i o tym znanym z ulicy w żydowskich dzielnicach. Unikatowe zbiory, rekonstrukcje i multimedia pozwoliły nam wejść do świata, którego już nie ma.
Przeszliśmy kolejno etapy: od legend o przybyciu Żydów na ziemie polskie, przez rozwój przemysłu i handlu po czas zagłady i współczesność.
Po tak niezwykłej lekcji historii nastąpiła przerwa na posiłek i zakup pamiątek.
Następnie poszliśmy do nazywanego najoryginalniejszym muzeum stolicy - Muzeum Świata Iluzji na Rynku Starego Miasta. Tam czekało na nas 100 różnych atrakcji tworzących niesamowite iluzje na podstawie zjawisk. Mieliśmy okazję znaleźć się w Pokoju Amesa, Pochylonym pokoju, Tunelu Vortexa, zobaczyć Krzesło Bucheta i Kalejdoskop. Nie zabrakło również stołu z patelnią, do którego można było włożyć własną głowę. Ostatnią atrakcją naszej wycieczki była wizyta w unikatowym na skalę europejską Neon Muzeum. Zobaczyliśmy tam ponad 200 neonów, kultowe napisy i fascynujące historie. Wysłuchaliśmy z ust pani przewodnik jaką funkcję spełniały neony w Polsce socjalistycznej, w jaki sposób rozmieszczano je w przestrzeni miejskiej, projektowano i dopasowywano, by tworzyły integralną część architektury.
Muzeum to jest pierwszym takim obiektem w Polsce. Należy również do jednych z nielicznych na świecie muzeów poświęconych starym reklamom świetlnym.
Wróciliśmy wieczorem zmęczeni, ale pełni wrażeń.
Dziękujemy za wspaniale spędzony dzień w naszej stolicy!
Poniżej fotorelacja z wycieczki.